Satır Arası Hikayeler
Bu kitapta, yüzyıllardır anlatılan, her anlatılışta yeniden canlanan ve bir hikmete, bir inceliğe can katan hikayelerimizden bir demet bulacaksınız.Bu hikayeler önemli, Çünkü vezir olmanın adam olmaya yetmediğini onlardan öğrendik. Kimsenin yaptığının yanına kar kalmayacağını, bir böceğin bile sebepsiz yaratılmadığını, her işte bir hayır olduğunu, sevmeyi, sevilmeyi, cömertliği, kahramanlığı, saygıyı, adam olmayı, incitmemeyi, hatta kulluğu o hikayelerden öğrendik.

 

 

 

 

Yazarın sübjektif algısına yaslanan modern edebiyatı her ne kadar dışlasa da, sohbetlerde, toplantılarda yeri geldiğinde söz arasına sıkıştırılıveren hikâyeler hâlâ bunlar. Binbir kılığa sokulup yeniden üretilse de "anlatılan” yine bu hikâyeler...

Hikâye bir dil, yeni kuşakları kendi kültürüyle besleyen damardır.

En sevdiğim kitap türü hikâyelerdir. Kısa olmasına rağmen derin anlamlar içermesi, gerçeklikten uzaklaşmadan hayal dünyasında dolaşabilmem hikâyelerin hele de hakikat kokan hikâyelerin benim için en cezbedici noktasıdır.

Satır Arası Hikâyeler kitabı hikâyeler hakkında düşündüklerimin vücutlaşmış hali diyebilirim.

Yazar yitip gitmemesi gerektiğini düşündüğü birçok hikâye arasından seçtiği 23 hikâye öğüt verme amacı taşıması yanında hikâyelerin çıkış noktası “hakikattir”.

Nalıncı babayla her şeyin göründüğü gibi olmadığını, güneşe yazı yazılmaz, yazılan yazı bozulmaz hikâyesinin anlam derinliğini, lale bahçesi hikâyesinde dostun dosttan farkını, onu da sen ağırla hikâyesinde duanın ve merhametin gücünü, istemeyi bilmek hikâyesinde nasıl istenmesi gerektiğinin örneklerini bulabileceğiniz kitapta geri kalan hikâyelerle birlikte kendinize bir hisse çıkaracağınızı düşünüyorum.

Kitaptaki bir sözle yazımı bitirmek istiyorum; Âşıkların ciğerleri de deliktir, maşuk onları nerede olursa olsun, bilir, tanır.

Nafiye ESMER

İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 788 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.