Yakınlık
Hayat dediğimiz hengâme, iki insan arasındaki mesafeden ibaret. Birbirimizin ruhuna değebilmek için çırpındıkça çırpınıyor, bitap düşüyoruz sonunda. O mesafe bir türlü kapanmıyor, kapanamıyor. Kâh, içine kapanarak yakınlığı arıyor insan. Kâh, içini dökerek. Kâh alıp başını giderek. Ne içine dönmek sorunları çözüyor hayatta. Ne de gitmek. Çünkü insan gittiği yere kalbini de götürüyor. Her adım ömürden düşen bir gün çünkü. Her adım bir ayrılık. Kalbin istediği bir damla yakınlıkken, her ayrılık biraz daha mesafe.

 

 

 

Kimi zaman yakınındaki uzağın uzağındaki yakınındır hayatta…’ Ne içine kapanmak sorunları çözer ne de alıp başını gitmek. Çünkü insan gittiği yere kalbini de götürür. Kalbin her zaman aradığıysa ‘yakınlık’tır diyor yazar. Mustafa Ulusoy bu kitabında insanın kalbinin derinliklerine farklı bir bakış açısıyla yakından bakıyor. Kitap denemelerden oluşmasına rağmen bir bütüne hizmet ediyor. Kimi öykü kimi makale tarzında olan denemelerin hepsi bir yerde birleşiyor. MUTLAK BİR…

Yazar, denemelerini farklı bir dille kaleme almış ve arka arkaya kurduğu farklı eylemleri içeren cümleler ilginç şekilde bir bütünde toplanıyor. Bunu yazarın cümleleriyle anlatmak daha anlamlı olacaktır.

 ‘Toprağa fide dikiliyor. İki kişinin elleri birbirine kenetleniyor. Yağmur, toprakla buluşuyor. Nehir denize kavuşuyor…’ Farklı cümleler aslında aynı şeyi anlatıyor. Varoluş, birliktir. Birlik ise birleşmektir. Her şey arasındaki birliği ise Mutlak Bir olan yaratır.

‘Toprağa dikilen fide sonbaharda sökülüyor. Kenetlenen eller çözülüyor. Yağmur buharlaşarak topraktan ayrışıyor. Gece gündüzden ayrışıyor...’ Var olmak ayrışmaktır.  Ayrışmak ise durulmak yeni bir hale dönüşmek. Mutlak Varlık her şey arasındaki bağlantıları ayrıştırarak kâinatı çalkalıyor ve yeni bir bütünlük yaratıyor.

 Ve yazar bunun gibi birçok biçimde öyle muhteşem anlatmış ki Yüce yaradanı ve onun dünyadaki kusursuz düzen ve mizanını, bunları biliyor olmamıza rağmen bu kadar derin bir şekilde önümüze sunması insanı derinden etkiliyor. Mustafa Ulusoy’un bu denli muhteşem anlatımı ve kullandığı üslup insanı Allah’a bir adım daha yaklaştırıyor ve o derinliği kalbimizden hissetmemize sebep oluyor.

Denemelerin bu kadar etkileyici olabileceğini hiç tahmin etmiyordum. Ama bu kitaptan sonra yazarın diğer kitaplarını da benim gibi şiddetle okumak isteyeceğinizden eminim… 

Gülsüm GÖKTEPE

İnönü Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 795 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.