Bu Ülke
Bu ülkede, Cemil Meriçin "aynı kaynaktan fışkırdılar" dediği eserler dizisinin önemli bir halkası. "Bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin vicdanı olmak, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak" isteği Cemil Meriçin düşünme ve yazma çabasına her zaman yön vermiştir. Elinizdeki kitap bir isteğin belki de en fazla berraklaştığı eseri: "Bu sayfalarda, hayatımın bütünü, yani bütün sevgilerim, bütün tecrübelerim var. Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülakata bu kitabı yazmak için geldim:

 

 

 

Kitapta 36 sayfalık güzel bir sözlük vardır. Kitaptaki bilinmeyen kalıpları kavramları çok iyi açıklamıştır. Kitapta birçok aydını, şairi, yazar gibi önemli insanları ele almış. Bu kişiler hakkında ayrı ayrı eleştiriler ve övgüler dile getirmiştir. Bazı yazarların batı hayranlıklarını eleştirmiştir.

"Felaketlerimizin kaynağı kültür yokluğu, bizi helak eden ne ahlaksızlık ne bencillik ne kafamızın ağır işlemesi. Bir öğrenci kayıtsızlığı içindeyiz. Hoca tanımadığımız için yardım görmemize imkân yok." Diyerek kültür eksikliğimizi dile getiriyor Cemil Meriç.

Bu ülkeyle ilgili İslami Harekât (1.6.1978) de şöyle demiştir: "Yeni nesil geçmiş nesillerin hatalarına düşmemek, günahlarına bulaşmamak için, ışık tutan Bu Ülke' yi okumalı."

"Bu sayfalarda, hayatımın bütünü, yani bütün sevgilerim, bütün kinlerim, bütün tecrübelerim var. Bana öyle geliyor ki, hayat denen bu mülakata bu kitabı yazmak için geldim: Etimin eti, kemiğimin kemiği." Diye kendi kitabını böyle iddialı sözler ile anlatan bir yazar. Sırf bu açıklamasından dolayı okunması gereken bir kitap.

Hamza DENİZER

Fırat Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 1210 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.