Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez
“Gerçek hayat, tamamıyla buluşmadan ibarettir’. Buluşmak, karşılaşmak. İnsan ötekiyle karşılaşarak var olur. Ötekinin bakışıyla, ötekinin yüzünü bana çevirmesi, beni dinlemesiyle. İlişkiyle. Sadece ilişkiler vasıtasıyla kendimizi dünyaya ve başkalarına tamamen açarız. Başka bir insana bağlanabilmek için ona açık olmam gerekir. Olmamızı gerektiğini düşündüğümüz kişi olmak arzusundan sıyrılarak, gerçekten olduğumuz kişi olmaya izin vererek. Gerçekte kimim ben? Gerçekte olduğum kişi olmak, yani olduğum gibi görünmekle sahiciliğe adım atarım. İncinmeyi göze alarak.”

 

 

Kemal Sayar'ın çok güzel konularının olduğu bir denemesi. Altını çizdiğim yerler çok oldu. Ders çıkarmam gereken yerler...

Kitapta belli bir konu üzerinde durulmamış. Yazar içinden geçen konulara değinmiş. Her konu üç sayfayı neredeyse geçmiyor. O yüzden akıcı, sıkılmadan okunacak bir kitap. 

Kemal Sayar bizlere merhameti en önemlisi insan olmayı aşılıyor diğer kitapların da ve bu kitabında ..

-Kitap Alıntıları-

"Oysa aile kişinin sadece kendisi olduğu için sevildiği yer değil miydi? "

"Evet, egotizm, egoizm değil. Siz kendinizi beğeniyorsunuz, birisi sizi beğenmiyor. Size sizin zannettiğiniz kadar mükemmel olmadığınızı söyleyen kişiye yumruğu indiriyorsunuz."

"Ancak ruhunu kaybetmişler hayal edebilir, Ancak hayal edenler hüzünlenebilir. Dünyaya dokunmadan onu sevmek mümkündür. Her an gidecekmiş gibi, her şey her an bitebilirmiş gibi yaşamak mümkündür...."

"Mutluluk ve mutsuzluk beraber büyüyen ikizlerdir" demişti Nietzche.

"Acele ve telaş nezaketi anında imha edebilir."

"İnsanoğlu için nihai zafer diye bir şey yoktur sonunda hepimiz öleceğiz"

Hayatının bite yazdığı bir anda ' bu hayatı nasıl yaşasam daha iyi olurdu?' sorusunu sorabilmek.

" İnancı asık suratlı insanların inhisarından kurtarmak gerek, inanmak insanın içini sevinçle doldurur ve o sevinç insan ilişkilerinden içinde yaşadığımız dünyaya dek, dokunduğu her yeri onarır, güzelleştirir. "

BİR KELİME 

 Diğerkâmlık: Başkalarının yararını da kendi yararı kadar gözetme.

Zeynep GÜNDÜZ

Osmangazi Üniversitesi

Analist : Kurum :
Bu yazı toplamda 735 defa okundu.

güvenlik Kodu
YORUMLAR
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.
Bu bölüm şu an hazırlanmaktadır.